News Alert

Primarul comunei Bustuchin, Ion Ciocea, pregătește noi alternative economice și noi locuri de muncă pentru locuitorii comunității sale prin amenajarea unor culturi de șofran, produs care se vinde pe piațele externe cu aproximativ 8.000 de euro kilogramul.

Şofranul este o plantă de origine mediteraneană, mai puțin cunoscută și cultivată în țara noastră, dar care aduce profit maxim pentru cei care se ocupă de cultivarea ei . Din această plantă se extrage cel mai scump condiment din lume, dar si unele uleiuri aromatice. Mai poate fi folisită și la diferite produse cu aplicabilitate în medicină şi alimentaţie. 

Ion Ciocea a declarat că şofranul este vândut în ţările din Uniunea Europeană şi cu opt mii de euro kilogramul. Primarul din Bustuchin a fost interesat de acest domeniu de activitate după ce și-a făcut unele calcule și a rezultat că o familie poate trăi cât se poate de bine numai din cultivarea şofranului, fără a mai practica agricultura de subzistență așa cum se obișnuiește în prezent. ”Eu sper că vom avea succes cu acest nou proiect, mai ales că oamenii din comunitatea noastră sunt cât se poate de gospodari și nu se dau la o parte atunci când vine vorba de muncă. Dacă ar fi să meargă bine lucrurile, până în noiembrie se culege şi după aia să vedem, dacă va da roade pământul şi clima, atunci vom fi fericiţi, pentru că este 8.000 de euro kilogramul, aşa se vinde. Este o floare, să nu credeţi că intră puţin la un kilogram. Ceea ce ştiu de la ei din Spania că o familie acolo, dacă plantează 20-30 de ari de şofran, este suficient să trăiască foarte bine. Cooperativa se bazează pe asigurarea desfacerii acestor produse, de mure, afine, zmeură, ce vom cultiva”, a explicat edilul din Bustuchin.

Ciocea a precizat că are planuri importante pentru comuna Bustuchin și este preocupat să aducă și alți membri în cooperativă pentru a o dezvolta la o scară mai mare și pentru a crește amplitudinea producției de șofran, dar pentru asta are nevoie și de un mic sprijin de la oamenii cu expertiză în domeniu. ”Nu îți trebuie pământ mult, toți cei care vor dori să se asocieze o pot face, cooperativa are un sediu în Bustuchin. În octombrie vine ministrul agriculturii din Catalunia cu președintele Federației Cooperativelor din Spania și să putem împreună dezvolta acest proiect pe care ni l-am propus. Eu cred că dacă vom pune pe picioare această cooperativă pentru cultivarea șofranului comunitatea noastră va avea numai de câștigat”, a declarat primarul din Bustuchin, Ion Ciocea.

Adaugă comentariu

Codul de securitate
Actualizează

IMAGE
Numărul șomerilor din România este în creștere alarmantă de la o lună la alta datorită închiderii locurilor de muncă și a lipsei de alternative pe piața muncii. Este de așteptat în perioada următoare ca și ratele la împrumuturile de la bănci să crească drept urmare a majorării...
IMAGE
Anunț-bombă în lumea medicală ce îi vizează pe toți angajații care își plătesc contribuțiile la sănătate pentru a beneficia de servicii medicale și îngrijiri de specialitate. Din ianuarie 2018 aproape nimic nu va mai fi gratuit și va trebui să băgăm adânc mâna în buzunare...
IMAGE
Sindicatele din Federația Națională Mine Energie (FNME)  îi acuză pe cei din Federația ”Univers” de lipsă de preocupare în ceea ce îi privește pe angajații Complexului Energetic Oltenia (CEO) care sunt defavorizați la salariu.

Editorial

Ei nu sunt stăpânii tăi și tu nu ești un sclav
Dimineața devreme. Prea devreme... Sună alarma la ceas. Te freci la ochi și sari în picioare din pat în virtutea unui automatism binecunoscut. Primul drum, la baie! Stai pe wc și te uiți în telefon să vezi de mai e nou pe Facebook și ce au mai postat prietenii tăi. Poate, între timp, te speli și pe dinți. Tot cu periuța aia care ziceai că o schimbi de anul trecut. Citește mai departe...

Reportaj

TRANSALPINA – cea mai înaltă șosea din România IMAGE
Transalpina (DN 67C) este o șosea din Munții Parâng, în Carpații Meridionali, ce traversează unele peisaje de un pitoresc inefabil. Este cea mai înaltă șosea din România, având punctul cel mai înalt în Pasul Urdele (la 2.145 m). Citește mai departe...

Actualitatea Gorjului Video

 

Lifestyle

O viață pentru o cafea IMAGE
Povestea Nino Caffe a început într-o fabrică din Milano, unde pentru gustul Nino Caffe s-a căutat amestecul perfect din mai multe tipuri de... Citește mai departe...

Facebook

Meteo

Horoscop

Curs Valutar

Copyright © 2024 | Toate drepturile rezervate.

Activati JavaScript.